Svjetski dan osoba s Down sindromom

„Svjetski dan sindroma Down (WDSD) prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine te se od tada kontinuirano obilježava svake godine u svrhu upoznavanja i senzibilizacije javnosti u pogledu problema i izazova s kojima se svakodnevno susreću osobe sa sindromom Down i članovi njihovih obitelji, ističući kako su isti punopravni članovi našeg društava.Francuski genetičar Jerome Lejeune je 1959. godine otkrio uzrok Down sindroma kada je na 21. paru kromosoma otkrio kromosom viška te su se umjesto 2 kromosoma nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma.
Stoga je Down Syndrome International (DSI) službeno odredio 21. ožujak kao Svjetski dan sindroma Down, simbolično, kako bi označio njegovu jedinstvenost u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.
Simbolom obilježavanja Svjetskog dana sindroma Down određene su šarene čarape koje predstavljaju različitost, ali nikako ne i nemogućnost osoba s Down sindromom da ih upare. Nošenjem šarenih čarapa iskazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u društvo.“ Izvor: MDOMSP, Fotografija: PROFIMEDIA